Az Északi Színházban megtartott díjátadás egyben a "második felvonása" volt a Szatmárnémeti RMDSZ által szervezett március 15-i ünnepi eseménynek. A Petőfi Sándor szobránál ünneplők egy része 18 óra után vonult át a színházba, ahol a díjátadás mellett egy pódium-előadást is megtekintettek a Kiss Törék Ildikó és Varga Vilmos előadásában. A darab címe Fényes ég alatt volt.
Az előadást megelőzően Kereskényi Gábor, a helyi RMDSZ elnöke átadta a szervezet idei díjait. Azt, hogy miért március 15-e ünnepe az, amikor a díjakat átadják, beszédében indokolta meg.
- Azért március 15-én, mert ez a nap - a magyar szabadság napja - el kell gondolkodtasson mindnyájunkat. A múltból erőt merítve és a jövőbe nézve. Azt gondolom, hogy kisebbségi magyarságunk folyamatos szabadságharcot kell vívjon a megmaradásért. De ezt a harcot már nem karddal, puskával és ágyúval kell megvívni, hanem mindennapi helytállással itt, őseink földjén. A Szatmárnémeti RMDSZ díjazottjai éppenséggel abban mutattak példát, hogy nem délibábokra építettek. Tették a dolgukat hétköznap ugyanúgy, mint ünnepnapokon - városunk közösségéért.
Az idei díjazottak:
KÖZÖSSÉGÉPÍTÉS: Boga Ferenc tanár, cserkészparancsnok
A Szatmárnémeti Református Gimnázium fizika szakos tanára, 1953 augusztus 1-én született Kolozsváron. Boga tanár úr azon kívül, hogy lelkesen és lelkiismeretesen végezte pedagógusi munkáját, már a kezdetektől bekapcsolódott a Harkai Gábor által 1992-ben felélesztett szatmári cserkészmozgalomba.
Már 1992-ben, nem sokkal a Dsida Jenő Cserkészcsapat megalakulása után 39 évesen átvette a csapatvezetői feladatot. A közösségépítő tevékenység megérte az áldozatot, hisz a cserkészet éppen azt adja, ami hiányzik sok fiatal életéből. Vezetése alatt a szatmári cserkészek megtanulhatták legfontosabb értékeinket: felelősségteljesen gondolkodni, a természetet megismerni, szeretni és óvni, a magyarság értékeit ápolni, a nemzetet és a szűkebb környezetet szolgálni, állandóan tökéletesedni, hogy jobban szolgálhassanak. Mindezt úgy, hogy közben egyre közelebb kerülhessenek Istenhez. Bizton állíthatjuk, hogy az a sok száz fiatal, aki az elmúlt 21 év alatt megfordult a csapatban biztosan „emberebb ember" és „magyarabb magyar" lett!
Boga Ferenc 1993-ban szerezte cserkész-vezetői képesítését Budapesten. Négy évig a Romániai Magyar Cserkészszövetség nevelési alelnöke volt.
2011-től a Szent György Lovagrend tagja.
MŰVELŐDÉS: Cserey Csaba előadóművész
1958-ban született Gyergyószentmiklóson. 12 éves korában kezdte a zenélést autodidakta módon, 1970-től rendszeresen zenél, azt is mondhatnánk, hogy a zene, a ritmus mindig meghatározta életét. 1977-től hivatás-szerűen folytatta pályafutását, több együttesben is megfordult, melyek közül a fontosabbak a Kriolit, Vox-T, Ex Tempo, Hron vagy az In Extenso, melyben mai napig dobol. 1989-ben került Szatmárnémetibe, az Északi Színházhoz, ahol a színházi zenekarban játszott, de nemritkán segédszínészként is feltűnt a színpadon.
1995-ben mutatta be első magánprodukcióját, a Dobfantáziát, ezt követte a Dobtúra, mellyel számtalan fellépése volt nemcsak Romániában, hanem Európa-szerte.
2004-ben Frankfurtban elnyerte a az Európai Központi Bank legkreatívabb európai ütőhangszeresnek járó díját.
Csabcsy, mert hogy mindenki így ismeri, azon kívül, hogy művész, egy csupaszív ember. Mindenhol megjelenik, ahol szükség van arra, hogy egy kis ritmust, egy kis fényt, egy kis mosolyt csaljanak a szívekbe, az arcokra. Produkcióit előadta árvaházakban, autista és Down-kóros gyermekotthonokban, börtönben és az idősek otthonában is.
3. SPORT ÉS IFJÚSÁG: Magos Róbert karatemester
1970 július 14-én született Szatmárnémetiben. 42 éves kora ellenére irigylésre méltó sportolói és edzői pályát tudhat maga mögött. 15 éves sportolói pályafutása alatt többszörös bajnok és érmes az Országos Bajnokságokon, Világ- és Európa-bajnok, aki kétszer is elnyerte a Szatmár megye legjobb sportolója kitüntetést.
23 éve karate-edző, az első fekete-öves 6 dan-os karatemester Szatmárnémetiben, a Harcművészetek Nemzetközi Szövetségének romániai képviselője, elnöke.
1996-2000 között a román kadett karateválogatott edzője.
1994-ben megalapítja a Szamuráj Sportklubot, melynek vezetőedzőjeként sportolóival számos érmet hoztak Országos Bajnokságokról, Világ- és Európa-bajnoki címeket szereztek szabadharcban és formagyakorlatban. Keze alatt az elmúlt 23 évben több ezer sportoló karatézott.
A Szamuráj SK-nak jelenleg is több mint 200 karatéka van leigazolva, és Szatmárnémetin kívül Lázáriban, Egriben, Batizon, Szatmárudvariban és Avasfelsőfaluban biztosítanak sportolási lehetőséget a gyermekek és fiatalok számára, fegyelemre, jó tanulmányi előmenetelre és egészséges életmódra ösztökélve őket.